Часто туристи скаржаться, що в Одесі все дорого, проте мало хто знає, що є безкоштовні музеї. Про найцікавіші з них ми розповімо у своєму огляді.
Однак врахуйте, що для їх відвідування завжди необхідний попередній запис.
Зараз все найоперативніше у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації
Музей історії Одеської залізниці
Усі фото: Maksym Kushchenko/google.com
Витоки створення музею ОЖД беруть початок узимку 1965 року, коли до 100-річчя магістралі у Будинку культури залізничників відкрилася виставка старовинних залізничних експонатів. Тоді участь у формуванні колекції брали всі, хто хотів зберегти для нащадків пам'ять історії розвитку залізничного транспорту. Офіційно Музей було відкрито 6 травня 1985 року відповідно до наказу начальника Одеської залізниці Івана Шеверняєва.
Наразі музейний фонд містить такі раритети, як старовинні архівні документи, карти, фотографії, різноманітні нагороди, залізничний інвентар, фірмовий одяг минулих років та інші речі, які сьогодні мають велику цінність та є духовним надбанням.
Адреса: вулиця Степова, 44
Час роботи: будні дні 08:00-17:00, уточнюйте за телефоном
Контакти: (048) 727-69-16, (048) 727-20-49
Музей історії пожежної охорони
Музей історії пожежної охорони запрошує у захоплюючу подорож через вогонь та час, знайомлячись із героїчною професією пожежників та її еволюцією протягом століть. Тут знаходяться три невеликі зали. Експонатів небагато.
Екскурсовод: Лариса Леонова. Однак врахуйте, що тут проводять лише групові екскурсії. Для попереднього запису потрібно обов'язково надсилати офіційний відсканований лист за адресою: odesa@dsns.gov.ua. Зразок листа можна знайти на сайті.
Адреса: вулиця Старопортофранківська, 1
Час роботи : будні дні 09:00-18:00, уточнюйте за телефоном
Контакти : (099) 097-02-74, сайт
Музей "Філіки Етерія"
Усі фото: hfcodessa.org
В одному з трьох будинків, де розташований Грецький Фонд Культури, який був будинком Григорія Івановича Маразлі і де збиралися члени Філіки Етерія, з 1994 року функціонує музей Філіки Етерія, відкритий 1979 року в Одеському історико-краєзнавчому музеї.
У музеї було відкрито краєзнавчий відділ із предметами, що відтворюють обстановку будинку Григорія Маразлі.
Музей приймає багатьох відвідувачів з усієї України та з-за кордону. Філія у співпраці з навчальними закладами Одеси організовує безкоштовні екскурсії та лекції для учнів та студентів.
Адреса : провулок Червоний, 20
Час роботи : будні дні 10:00-17:00, уточнюйте за телефоном
Контакти: (048) 737-45-47, сайт
Будинок-музей Реріха
Своїм основним завданням співробітники Музею бачать всебічне наукове вивчення та поширення творчої спадщини усієї родини Реріхів.
Невеликий простір дуже гармонійно наповнений картинами, книгами, фотографіями та всім, що допомагає більше дізнатися про цих видатних людей та різні етапи їхнього життя.
Також у музеї проходять виставки картин українських художників та є ціла зала, де висять твори сучасних художників подаровані музею.
Музей розташований на третьому поверсі багатоповерхового будинку. Дзвонити потрібно у домофон.
Адреса: вулиця Велика Арнаутська, 47
Час роботи : вівторок-неділя о 10:00-18:00
Контакти: (048) 704-58-58, (063) 150-90-88, (068) 554-54-62, (095) 613-79-87, сайт
Музей Beatles
Одеський власник колекції речей із символікою британського музичного гурту The Beatles Тимур Ополинський відкрив безкоштовний музей. Дві кімнати комуналки заповнені речами, що привезені з різних кінців світу. Серед них платівки, диски, тексти пісень, плакати, фотографії, значки, прапорці, відеозаписи, книги, блокноти, ручки, попільнички, будильник, кухоль та вино із символікою "бітлів". До речі, це єдиний в Україні такий і найменший у місті.
Адреса: вулиця Педагогічна, 20
Час роботи: уточнюйте
Контакти: facebook
Музей цегли
Відкрита експозиція у одеському дворику. У 2014 році краєзнавець Олександр Фрідман вирішив зробити зі своєї колекції цегли музей просто неба. Як виявилося, цегли представляють чималий інтерес як краєзнавчий матеріал, оскільки за ними можна розповісти історію міста. Тут колекціонують цеглу з тавром. Наприклад, "Кн. Ю. Гагарін" або "Д. Бланк", чиї заводи працювали в Одесі з 1895 по 1914 роки. Помилуватися колекцією можна безкоштовно. Код на воротах "одеський" – 7:40. Але телефонувати краще заздалегідь.
Адреса : вулиця Новосільського, 58
Час роботи: без графіка
Контакти : (093) 802-55-61, (048) 723-18-82
Музей Одесаміськелектротранс
Один із небагатьох в Україні музеїв історії пасажирського транспорту. Знаходиться в одному з боксів вагоноремонтних майстерень комунального підприємства "ОМЕТ". Ця історична будівля була збудована у 1911 році "Бельгійським товариством кінно-залізниць" і є наочною пам'яткою історії одеського пасажирського транспорту. У невеликій експозиції представлені старі фотографії, тематичні друковані видання, проїзні та разові квитки, документи та знаки нагороди. В експозиції є й моделі моделей трамваїв та тролейбусів. Цікаво, що серед моделей є як ті, що були чи є в Одесі, так і ті, що експлуатуються в інших містах.
Адреса : Олексіївська площа, 21а
Час роботи : запис за телефоном (050) 399-42-11 (в робочий час).
Контакти : сайт, facebook
Музей нематеріальної культурної спадщини
Вагоме місце у системі українознавства займають сьогодні дослідження культури, вивчення етнопсихологічних ментальних рис, все що пов'язане з поняттям народної культури чи етнокультури.
В умовах сучасної культурної ситуації, коли йде згортання побутових середовищ нівелювання стилів та руйнування традиційної системи, виникає потреба до повноцінного відтворення народних культурних традицій як духовної пам'ятки нації. Виникає мета збереження традиційної культурної спадщини її відродження та передача нащадкам.
Для досягнення цієї мети у березні 2007 року на базі Одеського обласного центру Української культури було сформовано музей традиційного народного мистецтва.
Музей складають експонати, привезені з етнографічних експедицій із районів та сіл одеської області. Експозиція створена старовинними та сучасними творами, подарованими майстрами народної творчості, лауреатами премії ім. Р. Палецького та стипендіатами, художниками Одещини. В експозиції представлено понад 163 експонати.
Адреса: вулиця Польська, 20
Час роботи : будні дні 09:00-18:00
Контакти: (048) 722-29-22, (048) 711-78-50, facebook, сайт