У червні поточного року в Одесі зареєстрували два лабораторно підтверджені випадки сказу серед тварин: у безпритульної та домашньої кішок. Про це повідомили у пресслужбі Одеського обласного центру контролю та профілактики хвороб.
До цього останній випадок сказу серед тварин в Одесі фіксували у 2021 році. З початку року в Одеській області вже зареєстрували 40 позитивних випадків сказу серед тварин і, переважно, серед домашніх, тоді як за весь 2022 рік їх було всього 15.
Зараз все найоперативніше в нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації.
Сказ є зоонозним захворюванням із тяжкими наслідками. Без надання своєчасного антирабічного лікування зараження призводить до смерті у 100% випадків людей чи тварин. В Одеській області сказ серед людей реєстрували у 2014, 2015 та 2017 роках. Тоді по одному випадку з летальним кінцем було в Біляївському, Великомихайлівському та Іванівському районах: два випадки були пов'язані з лисячими укусами і один – безпритульним собакою. На сказ найчастіше хворіють собаки та коти, у дикій природі – лисиці. Найбільш небезпечними є укуси тварини в ділянки обличчя, шиї, пальців рук. У слині тварин вірус сказу з'являється за сім днів до появи зовнішніх ознак захворювання, тому навіть цілком здорова на вигляд тварина при укусах може передавати збудника.
У випадку, якщо вас вкусила чи подряпала навіть, на перший погляд, здорова тварина, необхідно обов'язково звернутися до лікаря, оскільки сказ є небезпечним вірусним захворюванням, яке без надання своєчасної медичної допомоги у 100% випадків закінчується смертю.
Що робити, коли вас вкусила тварина:
- Рани, подряпини від укусів необхідно ретельно промити водою з господарським милом щонайменше 15 хвилин, а краю обробити 70% розчином спирту чи 5% розчином йоду, накласти стерильну пов'язку.
- Негайно звернутися за медичною допомогою до травматологічного пункту для проведення антирабічного щеплення.
- Під час курсу антирабічних щеплень не пропускати і не переривати курс, дотримуватись режиму, встановленого лікарем, не вживати алкоголю.
- Не вбивати здорову на вигляд тварину, яка завдала укусів та інших ушкоджень людині, а негайно доставити її до найближчої ветеринарної клініки для огляду та утримання під наглядом фахівців протягом десяти днів.
- У разі укусу свійською твариною з'ясовувати ім'я її господаря та адресу. Це допоможе встановити за твариною ветеринарне спостереження та уникнути щеплень.
Як захистити себе від сказу:
- Щорічно проводити профілактичне щеплення проти сказу власних собак, котів та свійських тварин у фахівців ветеринарної медицини.
- Не торкатися диких чи безпритульних тварин, не годувати їх.
- Остерігатися бездомних та диких тварин, які не бояться самі до вас підходити.
- Вживати заходів із недопущення диких хижаків до тваринницьких ферм та інших місць розташування домашніх тварин.