Бойові сокири, кистені та кинджали: одеські митники запобігли відправленню за кордон старовинної зброї

Бойові сокири, кистені та кинджали: одеські митники запобігли відправленню за кордон старовинної зброї. || Фото: facebook.com/ODcustomsUA

Громадянин України намагався відправити у посилках різним адресатам фрагменти керамічних виробів і старовинну зброю широкого географічного та історичного діапазону. Про це повідомляє пресслужба Одеської митниці.

Так, одеські митники перешкодили відправленню двох кинджалів, трьох бойових сокир та двох кистеней. У результаті реставраційних робіт ці предмети втратили свій первісний вигляд, проте, як і раніше, мають культурну цінність та вимагають відповідного дозволу на переміщення через митний кордон.

Зараз все найоперативніше в нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації.

Найстарішою знахідкою є сарматський залізний цільнокований кинжал з кільцеподібним навершям (руків'ям), датований експертами ІІ століттям до нашої ери – ІІ століттям нашої ери. Ще один кинжал має ознаки іберійського походження та фігурне лезо, так званого, римського типу (I століття до нашої ери – I століття нашої ери).

Фото: facebook.com/ODcustomsUA

Одна із трьох бойових сокир відрізняється посиленим лезом і відноситься до скандинавського типу. За висновками експертів, такою зброєю користувалися у ІХ – ХІ століттях. Наймолодшою знахідкою є сокира-бердиш з довгим держаком і лезом у вигляді півмісяця, датована 17 століттям. Такі сокири призначалися переважно для боротьби з ворожою кіннотою.

Досить цікавими предметами ударно-дроблячої дії є кистені. Кулеподібний кистень відноситься до так званої салтівсько-маяцької культури залізної доби (VІІІ – Х століть). Археологічна культура, що отримала назву від Салтівського могильника та Маяцького городища, набула поширення на території сучасної Харківської та Донецької областей.

А от кистенем на ланцюзі користувалися наші пращури на території Київської Русі протягом ІХ – ХІ століть. У Європі такий різновид холодної зброї називався моргенштерном. Вони були дуже популярними серед військового озброєння багатьох європейських армій аж до середини XV століття.

До речі, у фільмі "Володар кілець: Повернення короля" у битві на Пелленорських полях Король-примара бореться з Еовіном саме ланцюговим моргенштерном.

Нагадаємо, наприкінці січня поточного року у поромному пункті пропуску "Орлівка" у Ренійському районі Одеської області прикордонники затримали громадянку України, яка намагалася вивезти раритетні цінні монети.

Последние новости