Вид з Потьомкінських сходів. Зі старих літографій, 1892 рік
З XIX століття Одеса напрочуд змінилася. Це можна оцінити, подивившись рідкісні кадри старої Одеси. Ними ділиться одеський журналіст та фотограф Борис Бакст.
В основному добірка складається з літографій, але є справжні знімки. Пропонуємо поринути у атмосферу Одеси ХІХ століття разом із нами.
Зараз все найоперативніше у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації
Так, на першому знімку бачимо будівлю Міської публічної бібліотеки, де зараз розташований Археологічний музей.
А це лікарня Куяльницького лиману. Будівля дуже гарна, але сьогодні від неї майже нічого не залишилося.
А по лиману можна було кататися на човні. До речі, до 1917 року він називався Андріївським.
Було ще одне оздоровче місце в Одесі на Хаджибейському лимані біля кінцевої станції очеретяного трамвая. Там стояв парк на величезній площі із грязелікарнею. Сьогодні ж від нього залишилися лише очерети та дитячий санаторій.
На наступному фото зображено Слобідку-Романівку. Найкращою вулицею на Слобідці вважали саме Міську, оточену невеликими будиночками. До 2021 року вона була відома як Червонослобідська, зараз вона називається вулиця Праведників світу.
Між іншим, сама Слобідка була дуже симпатичною. Особливо церква на вулиці Нестурха (колишня вулиця Ширшова – Авт.). На жаль, храм знесли і зараз там уже зовсім інша культова установа.
І куди ж без Дюка? Збереглася рання літографія й з ним.
Оперний театр також не можна не показати. Здається, ніби тут нічого не змінилося.
А на Прохоровській площі був "Товкучий ринок". Тут навіть збудували кам'яні лавки. А торгували одягом, взуттям та залізом.
Пам'ятник, зображений нижче, стояв на могилі генерал-ад'ютанта Федора Радецького, що знаходилася на Першому кладовищі в Одесі (нині Преображенський парк та зоопарк – Авт.). Старий цвинтар мав безліч розкішних склепів та монументів, але цей був найяскравіший. Усі їх знесли у 1936-1937 роках за радянської влади.
А ось тут зараз знаходиться Стамбульський парк.
1866 року Одесу з'єднали з Російською імперією залізницею. Будівлю вокзалу збудували у 1884 році, а нині існуюча будівля з'явилася лише у 1952 році.
У дні свят Великодня на Куликовому полі влаштовували народні гуляння з балаганами, каруселями, цирками, звіринцями та іншими святковими розвагами. Причому про них згадував навіть письменник Валентин Катаєв у своєму творі "Біліє вітрило самотнє".
А ось і Старобазарений сквер, який ще нещодавно був Кіровським. Щоправда, раніше його називали площею.
Далі ми можемо спостерігати за Бродською синагогою. За однією з версій, її збудували бродські євреї. Нині там знаходиться архів. Дивно, якими молоденькими були дерева.
А це дивовижне фото рятувальної станції на Люстдорфі. Її збудував архітектор Лев Влодек у 1888 році. За радянських часів елінг реконструювали та перетворили спочатку на клуб, а потім на ресторан. Але зрештою час зробило зі станції руїни. У жовтні 2018 року історичну будівлю знесли, щоб збудувати готель.
Напрочуд розкішною була одеська затока з великою кількістю красивих будинків. Адже з часів так званого заснування Одеси минуло лише близько 40 років.
А зі старого морського порту місто виглядає ще цікавіше. Навіть не віриться, що на узбережжі в Одесі було стільки схилів.
Тут же видно зародження порту, склади та вулицю Приморську у первозданному вигляді. Праворуч можна спостерігати залишки фортеці "Хаджибей" та "Карантинну стіну".
Підписуйтесь на нас в Instagram, Facebook і Viber, щоб швидше дізнаватися про всі новини та читати наші ексклюзивні огляди.