Нові назви топонімів: хто такий Борис Айзенберг та чому на честь нього перейменували провулок Катаєва в Одесі. Фото: facebook.com/boris.ajzenberg
Нещодавнє перейменування топонімів в Одесі було одним із наймасштабніших за всю історію незалежної України. У зв'язку з цим багато одеситів та гостей міста не встигли звикнути до нових назв і більше того – просто не розуміють на честь кого перейменували ту чи іншу вулицю.
Обіцяний владою довідник, де мали б розповісти про внесок кожної людини, на честь якої перейменували вулиці та провулки в Одесі, так і не опублікували. Тому Vgorode вирішив окремо розповісти історії життя тих людей, з ким поки що не знайомі одесити добре.
Зараз все найоперативніше у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації
Сьогодні ми поговоримо про маленький провулок, розташований у центрі міста, перейменований із провулка Валентина Катаєва на честь Бориса Айзенберга – капітана четвертого стрілецького батальйону 28-ї окремої механізованої бригади імені Лицарів Зимового походу.
Одесит Борис Айзенберг був художником та архітектором, ландшафтним дизайнером, власником одного з найкращих розсадників рослин регіону. Його сім'я тримала власний дендрарій із понад 400 видів декоративних рослин: чоловік привозив їх звідусіль. Часто він дарував ці дерева місту та допомагав їх висаджувати.
"Ви навіть не уявляєте, як він радів, дізнавшись, що подаровані дерева прижилися... зацвіли... почали плодоносити", – згадував про Героя еколог Владислав Балинський.
24 лютого 2022 року Борис добровільно вступив до лав Сил оборони та боровся за нашу свободу у складі 28-ї окремої механізованої бригади імені Лицарів Зимового походу.
З дитинства одесит мав неабиякий талант до малювання, хоча він і не здобув художньої освіти. На фронті воїн збирав гербарій та малював аквареллю. Борис малював квіти, цими малюнками він прикрашав кришки боєкомплектних ящиків. У жовтні 2023 року в Одеському національному мистецькому музеї на вулиці Софіївська, 5а в Одесі навіть відкрили виставку Героя. Її назвали "Квіти за траверсами". Це акварелі, які зняті на телефон природи під Бахмутом, зо були написані в перервах між боями.
За задумом автора, головною метою виставки було розповісти про прекрасне побачене на фронті. Це рослинний світ та природа. Також він хотів продемонструвати, що навіть у самому пеклі можна знайти красу.
"Йде наступ... Цвіте цибуля переможна Alium viktorialis", – писав Борис.
Нові назви топонімів: хто такий Борис Айзенберг та чому на честь нього перейменували провулок Катаєва в Одесі фото 21
Усі фото: facebook.com/irinagydum
Герой брав участь у визволенні територій Миколаївської області, за що нагороджений відзнакою "За мужність та відвагу". Після визволення Миколаївської області захисник боровся за Херсонську область в окупантів, за що отримав медаль "Хрест свободи" від Православної церкви України. Після успішного виконання завдань на Південному напрямку Борис Айзенберг був направлений на Бахмутський район Донецької області, де він, серед іншого, організував створення оборонних споруд, що дозволило бійцям понад сім місяців утримувати позиції в районі селища Курдюмівка Бахмутського району. Там же поблизу населеного пункту Курдюмівка 13 липня 2023 року Борис Айзенберг загинув. Він врятував свого підлеглого солдата, встигнувши надати йому першу допомогу ціною свого життя.
"Одеса пам'ятає, як він подарував і сам висаджував золотисті ясені та клени біля Художнього музею разом із Олександром Ройтбурдом... Йому було за 50 і, напевно, він спокійно міг посидіти на службі десь у тилу, але пішов захищати Україну і до останнього був на нулі зі своїми хлопцями. Ви, коли проходите Києвом біля Опери та Одеси біля Художнього, нагадуйте про Бориса і всіх, хто нас захищає. Сакури, що ростуть біля Опери у Києві, приїхали з-під Одеси. Із дендрарію з Фонтанки, який належав командиру роти нашої 28-ї бригади Борису Айзенбергу", – згадує Героя журналістка Олена Балаба.
До речі, 22 листопада 2023 року на згадку загиблого на війні художника-архітектора біля Одеського худмузею висадили два п'ятнадцятирічні саджанці кедра ліванського та один ясен кулястої форми.
"Художник дуже любив природу і до війни займався вирощуванням рослин. Батько художника (також Борис Айзенберг – Ред.) продовжує справу сина. У музей він привіз два ліванські кедри з виробничого розплідника Бориса "Садпроект", які висадили біля нашого постраждалого паркану", – повідомили у Одеському художньому музеї.
Також батько захисника подарував півонії громаді на Одещині.
Нові назви топонімів: хто такий Борис Айзенберг та чому на честь нього перейменували провулок Катаєва в Одесі фото 10
Усі фото: facebook.com/boris.ajzenberg
Це міг би бути тихий провулок із типовими для Одеси двориками та невеликими багатоповерхівками, недалеко від Куликового поля. Але через велику кількість автомобілів, яких тут явно менше ніж людей, так не скажеш. Кафешок тут немає, але є магазини, протестантська церква та кілька контор. Чи багато одеситів загалом сюди приходять? Не думаємо. Хто знає, може, незабаром на цій вулиці з'являться кілька дерев з дендрарію нашого Бориса Айзенберга...
Нові назви топонімів: хто такий Борис Айзенберг та чому на честь нього перейменували провулок Катаєва в Одесі фото
Усі фото: t.me/Odeskij_kotik
Зауважимо, що перейменування провулка викликало суперечки. Раніше він був названий на честь письменника та одесита Валентина Катаєва, завдяки книгам якого "Біліє вітрило самотнє" та "Чарівний ріг Оберона" ми можемо побачити дореволюційне дитинство в Одесі. Катаєв був учасником Першої світової війни, а також військовим кореспондентом. Похований у Москві, яку обрав для свого життя.
Підписуйтесь на нас в Instagram, Facebook і Viber, щоб швидше дізнаватися про всі новини та читати наші ексклюзивні огляди.